Lufthansa Güneş Işığını Kullanarak Jet Yakıtı Üretme Amaçlı Çalışmalara Yöneldi


Uzun zamandır alternatif yakıtların kullanımına yatırım yapan Lufthansa Grubu, sürdürülebilir şekilde güneş ışığından yakıt üretme teknolojisini faaliyete geçirmek için yapılan çalışmalara yöneldiğini açıkladı.

Lufthansa Grubu CO2 Emisyonlarını Azaltmak İçin Yeni Bir Ortaklık Anlaşması İmzaladı

Lufthansa Grubu, küresel pazara güneş ışığından yakıt üretmek için çalışmalar yapan şirketler ile anlaşma yaptı. Bu anlaşmadaki taraf şirketlerden biri güneş yakıtlarını küresel pazara tanıtan bir şirket olan Synhelion diğeri ise CO2 yakalama konusunda uzmanlaşmış Climeworks şirketi.

Her ne kadar havacılık endüstrisi küresel karbon emisyonlarının yaklaşık sadece %2’sini oluştursa da, 2050 yılına kadar bu oranın dünya çapında yaklaşık %22’ye çıkması bekleniyor. Tüm havayolu şirketleri Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün (ICAO), 2016 yılında kurduğu Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Şeması (CORSIA) çerçevesinde şimdiden gelecek için çalışmalara başlamak durumunda.

Lufthansa Grubu aslında 2011’den bu yana bu konuda ne kadar aktif olduğunu biyo-yakıtların uzun vadeli testlerine yatırım yaparak gösteriyor. Ayrıca, önümüzdeki 10 yıl içinde Lufthansa, SWİSS, Austrian Airlines ve Eurowings’den oluşan Lufthansa grubunun iki haftada bir yeni yakıt tasarruflu uçak alacağı belirtiliyor. Bu yatırım ile her satın alınan uçak ile yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarının %25’e kadar azaltılması amaçlanmakta.

İsviçre’de bulunan bir araştırma üniversitesi olan ETH Zürih, Haziran 2019’da, yeni bir gaz yağı alternatifine öncülük ettiğini açıklamıştı. Üniversitenin, konsantre güneş ışığını ulaşım sektörü için gerekli olan sıvı hidrokarbon yakıtlara dönüştürebildiğini belirtmiş olması Lufthansa gibi gelecek odaklı şirketleri harekete geçirdi.

Lufthansa yönetim kurulu üyesi Christina Foerster, yaptığı açıklamada: “Planlanan işbirliği ile, dengeli bir CO2 salınımı ile sürdürülebilir havacılık yakıtlarının, havacılığın gelecekteki hedeflerine ulaşması açısından önemli olduğunun altını çiziyoruz. Lufthansa Grubu, havacılığı daha sürdürülebilir hale getirmek için yıllardır çok çalışıyor. İleriye dönük teknolojiler ve halihazırda iki ana pazardaki yenilikçi ortaklarla yaptığımız işbirliği sayesinde doğru yoldayız.” dedi.

Peki Güneş Işığından Yakıt Üretiminin Avantajları-Dezaavantajları Neler ?

Öncelikle bu alternatif yakıt söz konusu olduğunda, hava kirliliğinin ve CO2 salınımının azalması konusunda faydasının olacağı çok açık ancak bu enerji kaynağının uygulanmasının önemli bir dezavantaj var : Maliyet. Lufthansa Grubu, eğer başarılı olunursa şu anki yakıt maliyetinden yaklaşık üç katı kadar bir maliyet olabileceğini söylüyor.

Ancak, maliyete rağmen, güneş ışığından yakıt üretme çalışmaları, CO2 salınımını azaltmak için daha önce denenen diğer yöntemlerinden çok daha umut verici.

Ayrıca bazı biyo-yakıtların üretimi sürecinde birçok vergi ödeme kalemi ortaya çıkıyor. Aynı şekilde biyo-yakıtlar için mahsul üretimi, gıda pazarına doğrudan bir rakip olunmasına neden oluyor. Zaten gıda ve canlı hayvan yemi için mahsul üretiliyor ancak yakıt için mahsul üretmek, büyük ölçüde, ne kadar yiyecek yetiştirileceğini ve bu ürünlerden kaç kişinin beslenebileceğini etkileyecektir.

Lufthansa Grubu, güneş ışığından yakıt üretme teknolojisinin henüz kitlesel pazar için hazır olmadığını ve gelişmelerin başlangıç aşamasında olduğunu belirtiyor. Ancak şirket, birkaç yıl içinde havayolunun, ilk ticari karbonu nötrlenmiş yakıt ile uçuş yapabilmesini ummakta.


Sosyal medyada paylaş...

yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format